ПРОЦЕСЪТ ПО АСФАЛТИРАНЕ ВКЛЮЧВА ...
СТЪПКА 1. ИЗПЪЛНИТЕЛ - Намерете фирма изпълнител, която разполага с необходимата соствена или наета техника! Поискайте рамков договор и внимателно изчетете всички клаузи, които защитават Вас и фирмата за асфалтиране. Правата и задълженията на двете страни трябва да са равни.
СТЪПКА 2. ПОДГОТОВКА: Преди да започне нанасянето на асфалтова настилка, следва да подготвите терена по най-добрия начин. Теренът трябва да бъде разчистен и освободен. Ако в момента имапоставена настилка, асфалт или плочки, те трябва дасе отстранят, за да може новата настилка да се захване добре за основата. Премахването на старите повърхности е наложително за да се гарантира качеството на новата асфалтова настилка.
|
СТЪПКА 3. ДРЕНИРАНЕ: Дренажът е много съществен елемент от асфалтирането. От правилното дрениране зависи дали асфалтовият път ще е поддатилив на свличане или не. Дренажът определя наклоните на настилката и следва да осигури нормалното отичане на водата от пътя. Водата следва да се събира в крайщата на асфалтовия път и да се отича бързо и безпроблемно. Добре е да се направи тест като се излее вода в единия край на повърхността за да се установи на къде се отича водата. Следва да се надградят по-ниските места, за да няма пропадания и събиране на вода.
|
СТЪПКА 4. УПЛЪТНЯВАНЕ: Следващата важна стъпка е да се уверите, че настилката е добре уплътнена. Този процес задължително трябва да е механизиран. Трябва да се използва валяк, който да мине бавно през цялата повърхност, която ще се асфалтира. По този начин всички неравности и свободни места в основата ще се запълнят, което ще гарантира бъдещата здравина на асфалта.
|
СТЪПКА 6. ОПАКОВАНЕ НА ОСНОВАТЕ: Непосредствено преди да се положи асфалта, основата от чкаъл и почва следва да се опакова. Опаковането се прави за да не се размества под влиянието на натиска на превозни средства или заради метеорологични условия долния слой. Неговата добра фиксация и опаковане са изключително важни за асфалтирането.
|
СТЪПКА 7. ДЕБЕЛИНА НА АСФАЛТА: Дебелината на асфалта варира от 1/2 инча до 3/4 инча или 1,27 см до 1.9 cm. Това са препоръчителните и тествани стойности, които гарантират качество и устойчивост на настилката. По-тънък асфалтов слой може да се използва за жилищни пътища в квартали, междублокови пространства или пред фамилни къщи, където няма голям интензитет на движение на тежки автомобили. Най-дебелия слой на настилката следва да е от 2 до 3 инча или 5,08 до 7,62 см).
|